Folia grzewcza bezpiecznym i ekologicznym źródłem ciepła

Folia grzewcza to cienki, elastyczny grzejnik na podczerwień. Ten rodzaj ogrzewania jest wykorzystywany nie tylko do ocieplania nowoczesnych budynków mieszkalnych. Dzięki niskim kosztom eksploatacji oraz instalacji folia grzewcza ma szeroki wachlarz zastosowań. Poznaj wszystkie zalety folii grzewczej i sprawdź co musisz wiedzieć przed jej zakupieniem.

  


Czym jest folia grzewcza i jak działa?

Folia grzewcza jest wykonana z wysokiej jakości węgla oraz masy aluminiowej. Tworzywa są warstwowo nakładane i to właśnie one emitują promienie podczerwone. Folie grzewcze zasilane są z sieci elektrycznej, a sterować nimi można z poziomu panelu wbudowanego w ścianę. 


W folii grzewczej zainstalowana jest grafitowa grzałka, która wytwarza ciepło w wyniku wpływu oporu elektrycznego. Na bazie folii tego rodzaju produkowane są również panele grzewcze. Modele paneli występują w różnych formatach. 


Folię grzewczą można zainstalować bezpośrednio na ścianie, podłodze czy suficie w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. O tradycyjnej formy ogrzewania różni się tym, że podczerwień nie ogrzewa powietrza, a konkretne przedmioty i ludzi, na które są emitowane fale podczerwone. Promienie cieplne przesyłane są w stronę pomieszczenia, zamiast unosić się w górę. 

Zastosowania folii grzewczej 

Folia grzewcza sprawdzi się niemalże na każdym obszarze, ze względu na jej niewielką grubość, a także łatwy sposób zasilania prądem elektrycznym. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest folia grzewcza podłogowa. Taki rodzaj ogrzewania może być stosowany w budynkach mieszkalnych, biurach czy obiektach użytkowych. Oprócz powyższych standardowych zastosowań folia grzejna podłogowa sprawdzi się m.in. w kościołach. Taką folię można zamontować pod klęcznikami, pod dywanami na zimnych posadzkach z kamienia, jak również ławkach i krzesłach. Ciepło będzie odczuwalne właśnie w tych miejscach.


Folię grzewczą można też wykorzystać w:   

  • kamperach, 
  • przyczepach kempingowych,
  • altanach,
  • domach letniskowych,
  • witrynach sklepowych.

  

Zalety zastosowania folii grzewczej

Brak kotła grzewczegoZasilanie sieciowe nie wymaga kotłowni, pieca CO czy sieci grzewczej
Żywotność Wysokiej jakości folia jest odporna na uszkodzenia, dzięki czemu może nam służyć przez wiele lat
BezpieczeństwoFolia grzewcza nie emituje spalin, nie ma możliwości zaczadzenia się, pożarów czy wybuchu
Automatyzacja użytkowania Panel sterowania znajduje się na ścianie, a ogrzewanie nie wymaga kontroli temperatury
Łatwy sposób instalacjiMontaż folii można przeprowadzić samodzielnie, kupując gotowe zestawy montażowe
Minimalne straty ciepłaFolie wytwarzają ciepło w miejscu ogrzewania, więc jest niska szansa na utratę ciepła w trakcie przesyłu energii
Ustawienie ogrzewania wedle preferencjiFolia grzewcza szybko reaguje na zmianę ustawień pożądanej temperatury
Brak konieczności montażu sieci grzejnikówFolię można zamontować na ścianie, suficie czy pod podłogą, więc dodatkowe grzejniki są zbędne

Brak komina
Folia na podczerwień wiąże się z brakiem konieczności odprowadzania spalin, przeglądów oraz czyszczenia komina

Bezpieczeństwo i ekologia 

Promieniowanie podczerwone jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla alergików. Latem folia grzewcza nie wymusza ruchu powietrza, dzięki czemu kurz czy inne alergeny nie unoszą się w powietrzu. Dzięki właściwościom osuszania budynku, folia grzewcza minimalizuje powstawanie grzybów oraz pleśni. 


Ciekawostką jest też informacja, że to samo promieniowanie podczerwone wykorzystuje się w szpitalnych inkubatorach dziecięcych a infraterapia polega na wykorzystywaniu promieniowania w zabiegach terapeutycznych.


System grzewczy jest nie tylko bezpieczny, ale również ekologiczny. Promieniowanie podczerwone nie wymaga kotłowni i nie przyczynia się w żaden sposób do degradacji środowiska naturalnego.