Wady i zalety pelletu

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu za pomocą pelletu, aby nie przyczyniać się do produkcji smogu. Pellet jest odnawialnym źródłem energii, będącym alternatywą dla węgla, brykietu czy oleju opałowego. Jednak mało kto wie w jaki sposób jest on produkowany. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu czym jest pellet, jak powstaje oraz dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.


Czym jest pellet?

Pellet jest paliwem opałowym w formie granulatu. Powstaje on ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak:

  • wióry,
  • trociny,
  • zrębki.

Gotowy produkt może być paliwem do kotłów, kominków oraz piecyków. 

Jak powstaje pellet?

Wszystkie odpady drzewne są poddawane rozdrobnieniu. Służą do tego rębaki, rozdrabniarki, młyny czy kruszarki. W kolejnym etapie maszyny oczyszczają surowiec z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, m.in.: żwiru, ziemi, kamieni czy metali nieżelaznych. Za pomocą przesiewaczy wszystkie zrębki i trociny są poddawane segregacji frakcji. Po segregacji oraz oczyszczeniu materiał ulega wysuszeniu (dehydratacji) do ok. 8% wilgotności. Proces przebiega poprzez podgrzewanie masy drzewnej, aż zostanie doprowadzona do parowania.  


Najważniejszym procesem w produkcji pelletu jest jego granulacja. Maszyna zwana granulatorem posiada specjalne otwory w grubej, metalowej matrycy, dzięki którym dochodzi do wielokrotnego wyciskania miazgi drzewnej. To właśnie praca granulatora ma największy wpływ na późniejszą jakość pelletu. Granulki pelletu są chłodzone, przesiewane oraz pakowane, by gotowy produkt mógł trafić na sklepowe półki.

Zalety pelletu 

Pellet jest wytwarzany z odnawialnych surowców roślinnego pochodzenia. Granulki są w pełni biodegradowalne oraz ekologiczne. Przy opalaniu pelletem powstaje niewielka ilość popiołu i jest on o wiele łatwiejszy do usunięcia, niż pył węglowy. Same piece na pellet są mniej skomplikowane w obsłudze, a czyszczenie powinno się odbywać co kilka tygodni. Pellet posiada też o wiele większą wydajność cieplną, a więc jest to bardzo ekonomiczne paliwo. Podczas spalania pelletu do powietrza dostaje się tylko niewielka ilość tlenków siarki, azotu oraz węgla.

 

Wady pelletu

Największą wadą zdecydowania się na ogrzewanie domu za pomocą pelletu jest konieczność posiadania odpowiedniego urządzenia, a jest to już nieco większa inwestycja. Należałoby bowiem dokonać modernizacji całego systemu grzewczego. Zamiast pieca można również zdecydować się na zakup kominka na pellet, który będzie jedynym źródłem ogrzewania w domu. 

Kotły oraz piecyki na pellet

Współczesne kotły to kompaktowe urządzenia stworzone w taki sposób, aby dzięki swojemu designowi oraz funkcjonalności mogły być instalowane nie tylko w kotłowni, ale również poza nią. Te w pełni zautomatyzowane urządzenia na pellet same wybierają parametry procesu spalania, dlatego kontakt użytkownika z kotłem jest rzadki i nie wymaga ingerencji we wnętrzu urządzenia. 


Piecyki zaś to wygodne urządzenia, które mogą ogrzać wybraną część domu lub jego całość. W zależności od zapotrzebowania, oferujemy trzy rodzaje piecyków:

 


Sprawdź naszą ofertę piecyków na pellet