Jaki kominek wybrać?

Kominek w domu może pełnić dwie funkcje: być oryginalną dekoracją oraz zapewniać przyjemne ciepło. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje kominków, które w domu stworzą przyjemną atmosferę. Kominek nie jest głównym źródłem ciepła, a jedynie służy do dogrzewania pomieszczeń. Jaki kominek wybrać?


O czym warto wiedzieć przed zakupem kominka?

Warto zwrócić uwagę na ilość pomieszczeń, które będą ogrzewane. Jeśli ważne jest ogrzanie jednego pomieszczenia, wolnostojący kominek dostarczy odpowiednią ilość ciepła. Z kolei kilka pomieszczeń będzie potrzebowało innego rozwiązania, jakim jest kominek z płaszczem wodnym.

Inną kwestią jest moc kominka. Zależy ona od wielkości pomieszczenia, izolacji budynku oraz położenia domu. Dostępne są specjalne wzory, z których w prosty sposób można obliczyć jaka moc będzie potrzebna do konkretnego miejsca. 

Ważne jest także umiejscowienie kominka w domu. Należy mieć na uwadze, że taki kominek pojawi się w domu z pewnością na dłużej. Warto więc wybrać takie miejsce, w którym doskonale będzie się prezentował i komponował z całością.

Kominek z paleniskiem otwartym

Kominki otwarte to doskonały element wystroju wnętrza. Efektywność grzewcza jest jednak niewielka ze względu na znaczne straty ciepła. Ciepło przekazywane jest głównie przez promieniowanie i to od kształtu komory spalania zależy ukierunkowanie strumienia ciepła. Ważna w tego typu kominku jest jego budowa. Komora spalania powinna wraz z okapem zostać wymurowana z cegieł, a nachylenie tylnej ścianki musi stworzyć gardziel z okapem, które przyspieszy przepływ spalin. Kominek ten warto wyposażyć także w przestawny ekran, który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się iskier i wypadaniu drewna.

 

Kasety kominkowe

Kominek otwarty w prosty sposób przerobić można na zamknięty. Ten jest bardziej efektywny pod względem grzewczym. Przebudowę kominka bez naruszania konstrukcji można wykonać za pomocą kaset kominkowych. 

Kasety różnią się od wkładów przede wszystkim dodatkowym płaszczem z blachy, który otacza komorę spalania. Ponadto wylot ciepłego powietrza znajduje się nad drzwiczkami wsadowymi. 

Ten rodzaj kominka zamkniętego może być również posiadać wentylator wzmacniający przepływ powietrza. Umożliwia to rozprowadzić je do innych pomieszczeń za pomocą specjalnych rur. 

Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe są przystosowane do pracy w powietrznym systemie ogrzewania, ale mogą również współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania. Przekazywanie ciepła z kominka może odbywać się przez: bezpośrednie ogrzewanie miejsca, gdzie znajduje się kominek, rozprowadzenie ciepła do pomieszczeń w grawitacyjny sposób lub z rozprowadzeniem w sposób nadmuchowy

Ciepło przekazywane jest bezpośrednio przez nawiewniki ciepłego powietrza, którymi są kratki umieszczone w okapie kominka elektrycznego. Powietrze wchodzące przez otwór u dołu ogrzewa się od wkładu i wylatuje przez kratki. Ciepło może być przekazywane przez rozgrzaną szybę wkładu za pomocą promieniowania. 

Wkład kominkowy może być prostą szybą, narożny lub przeszklony z trzech stron. Dobry wkład kominkowy to taki, który wyposażony jest w szamot, trapezową konstrukcję paleniska i oczyszczanie szyby.