Piec na pellet czy ekogroszek?


Rodzaj paliwa, którym ogrzewany będzie dom to często temat wielu sporów. Wymieniając kocioł lub kupując nowy do wybudowanego budynku na tapet bierzemy dwa rozwiązania – piec na ekogroszek lub pellet. Oba te materiały doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu domów i są wydajnym opałem. Przedstawiamy Wam zalety i wady obu rozwiązań, zdecydujcie sami :)

 


Czym jest pellet?

Pellet drzewny to nowoczesny oraz ekologiczny typ paliwa stałego, który może być stosowany do ogrzewania domów mieszkalnych, firm oraz budynków użyteczności publicznej. Produkowany jest z różnych typów biomasy, a m.in. drewna z upraw energetycznych, odpadowego, kory, nasion lub słomy. Jest jednym z najbardziej wydajnych źródeł energii. Z kolei niska zawartość wilgoci sprawia, że jest bardziej wydajny niż drewno.

Kilka słów o ekogroszku

To paliwo stałe w postaci drobnego granulatu. Jest specjalnie wyselekcjonowaną formą węgla. W Polsce stał się popularny ze względu na wysoką wydajność, która osiągana jest dzięki wysokiej kaloryczności. Odznacza się niską zawartością wody, siarki oraz substancji niepalnych. Paliwo, by osiągnąć certyfikat ekogroszku musi spełniać restrykcyjne normy emisyjne i pochodzić wysokokalorycznego węgla.

 


Sprawdź naszą ofertę pelletu


Czas na wielkie porównanie!

W porównaniu ekogroszku z pelletem należy pod uwagę wziąć przede wszystkim właściwości obu surowców. Warto zwrócić uwagę na takie cechy jak: popiół, czystość, przechowywanie materiału i oczywiście ważne kryterium – cenę.


Popiół. Niezależnie od wyboru rodzaju ogrzewania, należy liczyć się z tym, że spalanie danego paliwa pozostawiać będzie odpady – popiół. W przypadku ekogroszku jest to od 4 do nawet 15% popiołu, a z kolei pellet to 0,24-1%. Popiół z pelletu to cenny nawóz, który jest znacznie czystszy w stosowaniu. Mamy wówczas do czynienia wyłącznie z pyłem drzewnym o przyjemnych zapachu drewna. Popiół z węgla należy zutylizować, a ponadto brudzi , pozostawia ciemny nalot trudny do pozbycia się, a worki nie nadają się do kolejnego użytku.


Czystość. Spalanie paliw wiąże się z powstawaniem i osadzaniem pyłu. Jeśli chodzi o ekogroszek, jest to z pewnością trudniejsze niż zdecydujemy się na piec pelletowy. Pellet może pozostawić śladowe ilości kurzu drzewnego. Czyszczenie pieca powinno odbywać się co kilka tygodni, ale warto zadbać o regularne wynoszenie popiołu.


Przechowywanie. Należy zwrócić również uwagę na sposób przechowywania surowców. Węgiel nie jest określony dodatkowymi wytycznymi, a więc często leży niezapakowany i wystawiony na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Może to wpływać na jego kaloryczność.


Cena. To dla wielu najważniejszy czynnik, który jest brany pod uwagę. Warto więc porównać koszty zakupu paliwa oraz pieca. Cena pieca na ekogroszek jest nieznacznie mniejsza niż kotła na pellet. W obu przypadkach należy wiedzieć, że parametry trzeba dostosować samodzielnie. 

Efektywność paliwa

Kotły na ekogroszek pracują w ciągłym trybie. Oznacza to, że proces spalania jest nieprzerywalny i należy nieustannie dozować paliwo. Niezbędne jest wówczas więcej paliwa niż w przypadku kotłów pelletowych, które pracują w trybie on/off, a więc z możliwością wyłączenia. Mimo że ekogroszek jest bardziej kaloryczny to więcej go zużywamy niż pelletu, posiadającego większą wydajność cieplną. Koszty ogrzewania mogą być podobne, jednak pellet ma mniejszy wpływ na środowisko i jest wygodniejszy w użytkowaniu.

 

Ekologia na pierwszym miejscu!

Tutaj bez dwóch zdań rywalizację wygrywa pellet! Podczas spalania tony pelletu, do powietrza dostaje się zaledwie niewielka ilość tlenków siarki, azotu i węgla. Wytwarzany dwutlenek węgla podczas spalania pelletu ma taki sam stopień emisji, ile dana roślina wcześniej związała z atmosfery. Ekogroszek jest mniej szkodliwy od węgla ze względu na specjalne wyselekcjonowanie surowca. Spalanie wiąże się jednak z emisją szkodliwych gazów w większym stopniu niż pellet.

Jaki piec jest lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Zarówno pellet, jak i ekogroszek mają pozytywne i negatywne strony, o których warto pamiętać jeśli wybieramy piec. Pellet jest bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. Natomiast ekogroszek jest tańszy w stosowaniu. Wszystko zależy od potrzeb użytkowników.

 


Sprawdź nasze kotły na pellet