Pellet możemy magazynować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Podpowiadamy, jak robić to poprawnie.

Aby pellet nie stracił swoich właściwości, należy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Biopaliwo jest pakowane w specjalne worki, które chronią go przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Pellet możemy magazynować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Podpowiadamy, jak robić to poprawnie i bezpiecznie, by nie doszło do kruszenia czy pękania pelletu. 

 


Dlaczego przechowywanie pelletu ma znaczenie?

Sposób i warunki przechowywania pelletu są istotne z tego względu, że ma to znaczenie dla zachowania jego właściwości. Przechowując to biopaliwo musisz zadbać o to, aby był suchy i odpowiednio zabezpieczony. Wtedy mamy gwarancję, że dobrej jakości pellet będzie się dobrze palił bez generowania strat ciepła. 

Przechowywanie pelletu na zewnątrz 

Jeżeli magazynujemy tak dużą ilość pelletu, że nie mamy możliwości przechowywania go gdzieś wewnątrz, należy się odpowiednio przygotować do składowania go na świeżym powietrzu. 


Po pierwsze, zwróćmy uwagę na stan opakowania, w którym znajduje się przywieziony pellet. Przed dostawą produkt jest opakowywany w zabezpieczenia, które chronią pellet przed dostaniem się do niego wody. W trakcie podróży foliowa izolacja może jednak ulec uszkodzeniu. W takim przypadku należy zabezpieczyć worek i zakleić dziury za pomocą taśmy wodoodpornej. 

 

Kolejnym zagrożeniem są myszy czy szczury, które mogą przegryźć foliowe opakowanie. Aby zabezpieczyć pellet przed zwierzętami, warto zabezpieczyć zapasy plandeką. Jeśli takiej nie mamy, wystarczy wykorzystać plastik i folię, które zostały nam dostarczone wraz z opakowaniami i ciasno poukładać pellet obok siebie. Następnie pokrywamy szczelnie całość i zaklejamy taśmą. 

 

Kurz i temperatura natomiast nie mają tak dużego wpływu na opał, jak w przypadku wilgoci, dlatego nie trzeba martwić się o zachowanie sterylnych warunków jego przechowywania.

 

Jak przechowywać pellet wewnątrz budynku? 

Pomieszczenia, które zostaną przeznaczone do przechowania pelletu w workach, powinny być zabezpieczone przed czynnikami, które mogłyby doprowadzić do wytworzenia się wilgoci. Warto też zainwestować w dodatkowe palety. Dzięki nim możemy poukładać na nich worki, tworząc dodatkową warstwę izolacyjną przed podłogą. Świetnie sprawdzą się miejsca takie jak:

  • podwyższone i suche miejsce w piwnicy/garażu/szopie,
  • plastikowe pojemniki,
  • kosz do przechowywania. 

Szukasz dobrego jakościowo pelletu? Sprawdź naszą ofertę