Od naszego wyboru pelletu zależy jego cena oraz efektywność ogrzewania domu. Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów tego biopaliwa, dlatego warto wiedzieć, czym się one między sobą różnią, by móc dopasować je do instalacji. Nieodpowiedni pellet doprowadza nie tylko do spadku wydajności, ale także może utrudnić proces konserwacji urządzenia. Po czym rozpoznać pellet wysokiej jakości? Podpowiadamy.
Rodzaje pelletu
Wśród najpopularniejszych rodzajów pelletu można wymienić:
- pellet drzewny (z trocin i innych odpadków drzewnych),
- pellet agro (np. ze słomy lub siana),
- pellet z łuski słonecznika,
- pellet z innych odpadów.
W Polsce najczęściej stosowany jest pellet drzewny, wykorzystywany nie tylko w piecach i kominkach, ale również w grillach.
Klasy pelletu
Od jakości pelletu zależy czy uzyskamy optymalny proces ogrzewania. Zwłaszcza w przypadku mniejszych kotłów jest to szczególnie istotne, ponieważ zły dobór paliwa może znacznie zakłócić ich pracę. Istnieje ogólnoświatowy system certyfikacji, który daje gwarancję dobrej jakości pelletu – ENplus®. Kontroli podlega nie tylko producent, ale także handlowcy czy dystrybutorzy. Poniższa tabela pokazuje, jaki jest stosunek klasy pelletu do jego właściwości.
Dobry pellet, czyli jaki?
Skoro już znasz rodzaje pelletu oraz jego klasy, pozostaje odpowiedzieć na pytanie: jaki pellet kupić? Pellet wysokiej jakości charakteryzuje się przede wszystkim:
- gładką powierzchnią,
- niewielką ilość popiołu po spalaniu,
- kawałki pelletu są identycznej wielkości,
- posiada bardzo mało dodatków sztucznych składników,
- ma niską zawartość pyłów.
Sprawdź naszą ofertę pelletu wysokiej jakości