Wady i zalety kominków elektrycznych

Marzą Ci się wieczory spędzane przy kominku, ale odkładasz decyzję o jego kupnie? Chcesz poczuć atmosferę palącego się drewna, ale przeraża Cię myśl o codziennym sprzątaniu popiołu? A może mieszkasz w bloku i nie możesz sobie pozwolić na tradycyjny kominek? W takim razie świetną alternatywą będzie kominek elektryczny.


Komfortowe rozwiązanie i łatwa obsługa 

Kominek elektryczny nie potrzebuje komina do odprowadzania spalin, nie wymaga również dokładania drewna czy zamontowania wentylacji. Dzięki temu, że jest zasilany prądem, nie trzeba również czyścić komina ani usuwać popiołu. Kominek nie produkuje dymu, popiołu ani dwutlenku węgla, w związku z czym nie przyczynia się do poparzeń, pożaru czy zaczadzeń, jak tradycyjne kominki. W celu wentylacji pomieszczenia wystarczy po prostu otworzyć okno. 


Kominek z funkcją grzania ustawiamy w dowolnym miejscu i podłączamy go do prądu. Następnym krokiem jest ustawienie parametrów i uzupełnianie wody w zbiorniku (w niektórych modelach), by mogła wytwarzać się para wodna. 


Kominek elektryczny nie wytwarza ognia, lecz tylko go imituje. Realistyczny obraz płonącego drewna wyświetla się we wnętrzu kominka. Świetnym urozmaiceniem jest kominek z wbudowanym syntezatorem dźwięku, który wydaje odgłosy przypominające skwierczenie palącego się drewna. Wszystkie te funkcje możemy kontrolować bezpośrednio na urządzeniu lub za pomocą pilota – z łatwością ustawimy emisję ciepła, głośność dźwięku oraz jasność i wielkość płomienia. 

Koszty eksploatacji 

Jeśli nasz kominek będziemy wykorzystywać głównie w celu uzyskania efektu płonącego ognia, a nie ogrzewania, to koszty jego używania będą minimalne. Jednak możemy używać kominka latem w chłodniejsze wieczory, zamiast włączać ogrzewanie w całym domu. 


Kominki elektryczne zasila się prądem elektrycznym zmiennym o napięciu 230 V. Przedział poboru prądu do efektu płomieni waha się między 200 a 400 W dla halogenów oraz między 15-30 W dla LED-ów. Producenci często określają ile kosztuje godzina pracy efektu świetlnego. Kominki, które dostarczają ciepło na potrzeby ogrzewania pobierają moc ok. 2000 W.

Rodzaje kominków elektrycznych

Przy wyborze kominka elektrycznego należy uwzględnić wielkość pomieszczenia oraz sposób montażu. Poszczególne modele kominków różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz formą. Na rynku dostępne są kominki:

  • ścienne – wyglądem przypominają telewizor plazmowy, mocowany do ściennych uchwytów,
  • stojące – wystarczy go postawić w dowolnym miejscu,
  • narożne – jest wmontowywany w ścianę w narożniku, poniżej połowy jej wysokości,
  • wkłady kominkowe – z obudową lub bez, jeżeli chcemy zaprojektować własną, dopasowaną do stylu naszego wnętrza,
  • kominki wmontowane w meble – szafki z wbudowanym kominkiem elektrycznym.

Do obudowy kominków elektrycznych wykorzystuje się drewno orzecha, dębu, płyty metalowe, szklane bądź ceramiczne.


Sprawdź ofertę naszych kominków elektrycznych


Wady i zalety kominków elektrycznych 

Najważniejszą zaletą kominków elektrycznych jest komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu, że do urządzeń nie jest potrzebne paliwo, to nie wytwarza się dym ani popiół. Niepotrzebne nam żadne przewody wentylacyjne i nie ma możliwości ulatniania się czadu. 


Kominek elektryczny z funkcją grzewczą może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania. Oprócz ogrzewania kominek jest świetnym dekoracyjnym uzupełnieniem wystroju naszego wnętrza.  


Do wad urządzeń należy duże zużycie prądu, które zauważymy przy intensywnym użytkowaniu kominka. Koszty eksploatacji możemy obniżyć, kupując model energooszczędny – bez funkcji wyświetlania płomieni w 3D, funkcji ogrzewania, jak również efektów dźwiękowych trzaskającego drewna.   

Miłośnicy zapachu palącego się drewna mogą być rozczarowani, mimo urządzeń dobrej jakości, wbudowanej funkcji 3D oraz wydawanych dźwięków.