Rodzaje ogrzewania tarasowego

Taras jest częścią domu, którą chętnie wykorzystujemy w sezonie letnim do relaksu z książką i kubkiem kawy. Często jego przestrzeń aranżujemy również w celu organizacji przyjęcia czy spotkania. W słoneczne i wakacyjne dni nie musimy martwić się o temperaturę powietrza. Jeśli chcemy jednak wydłużyć sezon na wylegiwanie się na leżaku, warto jest zaopatrzyć się w ogrzewanie tarasowe. Dowiedz się, jakie rodzaje promienników ciepła są dostępne na rynku oraz dlaczego ich zakup będzie dla Ciebie świetną inwestycją.

 


Ogrzewanie tarasowe – czym jest i jakie są rodzaje?


Do ogrzewania tarasowego zaliczamy promienniki ciepła, czyli urządzenia, które wytwarzają ciepło. Wybór promiennika powinien zależeć od miejsca, jakie ma on ogrzać oraz od parametrów urządzenia, takich jak:

  • moc,
  • zasięg grzania,
  • odporność na czynniki atmosferyczne,
  • dostęp lub brak dostępu do zasilania.

Ogrzewanie tarasowe można podzielić na dwie grupy. Ze względu na sposób zasilania wyróżniamy promienniki elektryczne oraz gazowe. Natomiast do drugiego rodzaju zaliczamy promienniki stojące, wiszące oraz naścienne


Jeśli Twój taras jest otwarty bądź półotwarty, promiennik będzie musiał generować większą moc, aby ogrzać przestrzeń. Z reguły zależy nam na ogrzaniu tylko konkretnej części tarasu, w której najczęściej przebywamy. Pyjmuje się, że w takiej przestrzeni optymalnym zapotrzebowaniem energii będzie wartość między 300 a 400 W/m2. Istotną kwestią jest również stopień wodoszczelności urządzenia.

Promienniki gazowe 

Ogrzewanie tarasowe gazowe zasilane jest za pomocą butli z gazem i najczęściej ma ono postać parasola. Tworzywem wykorzystywanym do ich produkcji jest aluminium oraz stal. W takim urządzeniu dzięki dopływie gazu możemy więc kontrolować wysokość temperatury. Zaletą promienników gazowych jest ich stosunkowo niska cena eksploatacji. Przy tego typu ogrzewaniu trzeba się jednak liczyć z tym, że do ogrzania przestrzeni będą one potrzebowały trochę czasu, zanim się rozgrzeją

Promienniki elektryczne 

Promienniki zasilane na prąd to wygodne rozwiązanie – funkcja grzania jest odczuwalna natychmiast. Modele urządzeń elektrycznych są bardzo kompaktowe, dzięki czemu dyskretnie ogrzewają przestrzeń, bez konieczności przeznaczania na nie dużej powierzchni i zmiany dotychczasowego ułożenia mebli czy dekoracji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń, ze względu na system grzewczy:

  • promienniki halogenowe – urządzenie musi znajdować się w odległości od ogrzewanego miejsca, przez dużą moc i wysoką temperaturę źródła ciepła. 

  • promienniki z włóknem węglowym – mają niższą moc i grzeją słabiej niż promienniki halogenowe, jednak cechują się znacznie dłuższym czasem eksploatacji.

Ogrzewanie tarasowe stojące, wiszące i naścienne

Modele promienników stojących najczęściej spotkamy w postaci parasoli bądź masztów. Dzięki ich mobilności możemy je swobodnie przenosić i ogrzewać tę część tarasu, na którą mamy ochotę. 


Promiennik Vireoo czy Imus, to bezpieczne urządzenia, które idealnie wpasują się w przestrzeń Twojego tarasu, a ich konstrukcja nada się jako podstawa do większości stolików ogrodowych. 


Drugą opcją są promienniki wiszące oraz naścienne. Pierwsze z nich sprawdzą się pod zadaszonym tarasem, a swoim kształtem przypominają żyrandol. Natomiast promienniki naścienne montuje się bezpośrednio w ścianie.

Zalety promienników

Niewątpliwą zaletą ogrzewania tarasowego za pomocą promienników jest zapewnienie ciepła. Dzięki uniwersalnemu designowi urządzenia wpasowują się w każdą przestrzeń. Mniejsze modele nie zabierają też zbyt dużo miejsca. Istotnym walorem ogrzewania jest również to, że są przyjazne dla środowiska, wytwarzając nieszkodliwe promieniowanie podczerwone. Urządzenia są zaopatrzone w zabezpieczenie termiczne, dlatego są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Promienniki takie jak Imus pasują do większości stolików i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby rozprowadzały ciepło przede wszystkim wokół dolnych części ciała, m.in. stóp, które są najbardziej narażone na utratę ciepła.